Efsaneler Kenti Alaşehir'in Sarıkız Söylencesi

Kuzeybatı ve batı Anadolu’da neredeyse her il/ilçe’de bir sarıkız efsanesine rastlanır. Özellikle Kazdağı’ndaki efsane artık ulusal çapta bir üne sahiptir. Alaşehir’de adını bir çaya ve o çayın barındırdığı bol minareli şifalı sulara veren bir Sarıkız Efsanesi vardır. Bu efsane kulaktan kulağa aktarılıp bugünlere kadar gelmiştir. Alaşehir’deki sarıkız çayına adını veren efsane ise şöyle gelişir: Sarı saçları ile nam salmış bir kıza gönlünü kaptırır genç yağız bir delikanlı, aşkları ulaşılmazdır. Bütün köyün tepkisini çekerler. Kavuşmalarına izin verilmez. Öyle ki bir gece gizlice birbirlerine kavuşmak için köylerinden gizlice kaçan ikili köyün ahalisi tarafından takip edilir.

Köy ahalisi yağız delikanlının gönlünü çeldiği için sarıkıza hınç duymaktadır. Sarıkızı öldürürken. Güzelliği ve sarı saçları ile ünlenmiş sarıkızın cansız bedeni yere düşer. Sarıkız sarı saçları toprakta bir hale gibi dağılır. Efsane o dur ki sarıkızın saçlarının değdiği noktadan bir pınar kaynar. O pınardan içenler dertlerin tasalarından sıyrılır, sarıkızın tadamadığı şifaya ve mutluluğa kavuşurlar. İşte yöre halkının sarı renkte akan ve şifası dağıtan bu suya Sarısu demesinin asıl nedeni budur.Sarısu güzelliğini ve gücünün sarıkızdan almaktadır.

Sarısu sarıkız efsanesiyle beraber anılır. Sarıkız efsanesi kulaktan kulağa yayılır. Nesilden nesile aktarılır. Suyu içenler, ellerine yüzlerine sürenler sarıkızın dış ve iç güzelliğinden nasiplenmek isterler. Hastalar ve şifa arayanlar Sarısu’ya başvururlar. Sarıkız Çayı Alaşehir’de sadece maden suyu kaynağı olarak bilinmez. Sanki bir türbeymiş gibi Hıdırellez şenliklerinde, bayramlarda, seyranlarda ziyaret edilir. Yeni evlenenler çiftlerce, evlenmek isteyenler gençlerce sarıkızda dualar okunur, çaputlar bağlanır, adaklar adanır. Sarıkız hatırası Alaşehirlilerce böylece yaşatılır ve geleceğe aktarılır.

Sarıkız Efsanesinin fiziki kaynağı olan sarısı bugün sarıkız maden suyu olarak, ulusal çapta dağıtımı yapılan büyük bir markadır. Ancak o markanın arkasında büyük bir halk söylencesi ve nesilden nesile aktarılan bir efsane yatmaktadır. Sarıkız maden suyundan bir kere tadan, Sarıkız’ın efsanesini bir kez anlayan kimsenin bir daha başka bir maden suyu tercih etmemesi de işte bu yüzdendir. Sarıkız efsanesi ve maden suyu yaşamaya ve şifa dağıtmaya devam ediyor.

1 yorum:

  1. Bende alasehirliyim o su gerçekten çok güzel tavsiye ederim bol mineralli ve çok faydalı yüzüne sorduğun an anliyosun zaten farklılığı

    YanıtlaSil